facebook
 

Chirurgia ręki i nadgarstka

 

26 i 27 kwietnia br. w Ustroniu odbyło się XII sympozjum związane z diagnostyką i leczeniem operacyjnym kończyny górnej.
Tym razem wydarzenie poświęcone było w całości obszarowi  ręki i nadgarstka. Sympozjum w Beskidach ściągnęło specjalistów wysoko wykwalifikowanych w zabiegach mikrochirurgicznych oraz diagnostyce obrazowej. Udział wzięli:

Przewodniczącym rady naukowej i moderatorem sesji był prof. dr hab. n. med. Stanisław Pomianowski, który dbał aby żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi oraz odpowiedniego komentarza.

W ramach szkolenia, obok interesujących wykładów merytorycznych, odbyła się część praktyczna, w czasie której uczestnicy mogli prześledzić symulację sposobów zabezpieczenia i rekonstrukcji ubytków tkanek miękkich.

Ten problem stanowi wspólną płaszczyznę działania ortopedii i chirurgii naczyniowej. Instruktorem był dr med. Adam Domanasiewicz; zaś w części diagnostycznej - w ultrasonograficznym badaniu  - dr med. Rafał Obuchowicz.

Warto podkreślić, że chirurgia ręki należy w naszym kraju wciąż do niszowych specjalności, gdyż uznawana jest za jedną z najbardziej skomplikowanych dziedzin medycyny. Od operującego lekarza wymagana jest rozległa wiedza i precyzja działania.

Mikrochirurgia ręki poprawia jakość życia pacjentów z chorobami o różnym podłożu, dlatego cieszy się zwiększoną uwagą i zainteresowaniem coraz szerszej grupy lekarzy: ortopedów, chirurgów, a takze reumoortopedów. 

Po części naukowej, wszyscy uczestniczący udali się na pieszą wycieczkę na szczyt góry Równica. Pogoda dopisała. Znaczne tempo marszu nie pozwalało na wypoczynek, mimo iż szlak nie należał do łagodnych i liczył kilka kilometrów pod górę, wszyscy dotarli na szczyt w dobrym nastroju.

Copyright Medyczne Szkolenia Podyplomowe Pakt